Samodzielna uprawa warzyw

Własna uprawa warzyw to doskonały pomysł na zapewnienie sobie samemu w pełni zdrowego i świeżego jedzenia, lecz warto pamiętać, że będzie wymagało to od nas czasu i pracy, a co najważniejsze to zaangażowanie. Mając świadomość, że niektóre warzywa podróżują na nasz stół tysiące kilometrów, od razu przychodzi na myśl założenie swojej uprawy, pełnej soczystych warzyw. Nic nie zastąpi smaku świeżo zerwanej marchewki prosto z ogródka.

Dlaczego warto?

Posiadając własną uprawę, mamy pewność, że warzywa są w pełni zdrowe i co najważniejsze, świeże. Mamy pewność, gdzie rosło i czym było nawożone jedzenie, które na co dzień spożywamy. Warzywa, które są dostarczane z odległych miejsc, są długi czas zamknięte podczas transportu, więc warto zwrócić uwagę na ten aspekt. Istotną kwestią to są koszty, które są naprawdę nie wielkie, a świadomość, że spożywamy warzywa z własnej uprawy, daje ogromną satysfakcję.

Jak rozpocząć własną uprawę warzyw?

Decydując się na własny ogródek, bez różnicy czy będzie się mieścił na balkonie, bądź w ogrodzie, trzeba pamiętać, aby zadbać o odpowiednie warunki. Na początku trzeba wyznaczyć sobie, co konkretnie chcemy uprawiać, a zacząć przygotowywać miejsce możemy już jesienią. Warzywa nie znoszą non stop tego samego miejsca, wymagają zmianowania. Więc warto mieć na uwadze, że w tym samym miejscu stale warzywa już nie będą tak pięknie rosły. Podobnie jak z bliskością pomiędzy warzywami, nie mogą być tuż obok siebie, każde z nich potrzebuje minimalnego odstępu. Niezbędnym do prawidłowego rozwoju warzyw jest dobrze nasłonecznione, ciepłe stanowisko. W tym przypadku każde warzywo potrzebuje dużo słońca, tylko wtedy będzie prawidłowo rosło. Ci, którzy decydują się na uprawę w bloku, muszą pamiętać, aby własna uprawa warzyw nie miała bezpośredniego kontaktu z ruchliwą ulicą, w takim przypadku jest narażona na wchłanianie spalin samochodów. Warzywa najlepiej rosną w glebie żyznej i dobrze przepuszczalnej, warto kupić w najbliższym sklepie ogrodniczym specjalne podłoże do uprawy roślin. Unikajmy ziemi zanieczyszczonej, pobranej z miasta, taka ziemia może poważnie zaszkodzić warzywom.

Jak odpowiednio pielęgnować?

Warzywa wymagają dużo wody, należy podlewać je dwa razy dziennie, tylko rano i wieczorem. Warto zadbać, aby woda, którą podlewamy swoje rośliny, była wcześniej odstana, wystarczy wcześniej nalać i zostawić na jakiś czas w ustronnym miejscu. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest pozbywanie się chwastów. Dojrzałe już warzywa należy na bieżąco zrywać, aby nie zdążyły zgnić w ogródku, może to zaszkodzić innym roślinom. Jeżeli tylko widzimy coś niepokojącego na naszej hodowli, warto szybko wybrać się do sklepu ogrodniczego w celu zakupu odpowiednich środków przeznaczonych do ochrony roślin.