Jakie podłoże do poszczególnych upraw?

Gdy decydujemy się uprawiać rośliny niezwykle ważne jest, by zadbać o właściwe podłoże. Występuje ono obecnie w wielu rodzajach i mogą to być podłoża jedno- i wieloskładnikowe. Wybór konkretnego podłoża będzie zależeć między innymi od tego, jakie rośliny w danym miejscu pragniemy uprawiać.

Podłoże do uprawy warzyw

Wiele osób swoją przygodę z ogrodnictwem rozpoczyna od uprawy warzyw. Chęć posiadania własnych, zdrowych warzyw w bezpośrednim sąsiedztwie domu kusi mnóstwo osób. Gdy rozpoczynamy sianie i sadzenie warzyw musimy pamiętać, że potrzebują one wilgotnego i przepuszczalnego podłoża do wykiełkowania roślin. Jednocześnie takie podłoże przeznaczone do kiełkowania nie powinno być zbyt zasobne, tak, aby odpowiadało warunkom dla młodych i delikatnych roślin.

Jak uprawiać zioła?

Zioła są stosunkowo łatwe do uprawy i nie mają bardzo dużych wymagań. Potrzebują jedynie ciepłego, słonecznego miejsca oraz przepuszczalnego podłoża. Trzeba, więc pamiętać, że zioła lubią glebę średnio żyzną, bez pozostałości szkodliwych substancji.

Specjalne podłoża do upraw ekologicznych

Wszyscy doskonale wiedzą, że aby uprawiać ekologiczne warzywa z certyfikatem trzeba spełnić cały szereg wymogów. Podłoża przeznaczone do takich upraw mają tylko naturalne i organiczne składniki. Stosuje się tam nawóz tylko i wyłącznie pochodzenia naturalnego. W tego typu podłożach występuje dodatek włókien drzewnych, które rozluźniają strukturę i polepszają drenaż. W takiej ziemi dużo sprawniej przebiega cyrkulacja i jest wyższy stopień przewietrzenia.

Jak postępować z roślinami pokojowymi?

Rośliny pokojowe różnią się miedzy sobą wymaganiami, dlatego dla poszczególnych grup roślin stworzono odmienne podłoża. Dla kaktusów przewidziane jest podłoże z drobnym żwirem płukanym. Dla paproci warto wybrać ziemię próchniczną z domieszką glinki natomiast dla palm można kupić podłoże luźne i przepuszczalne. Dla pozostałych roślin pokojowych można stosować ziemię uniwersalną z nawilżaczem.

Jakie podłoże dla roślin balkonowych?

Rośliny balkonowe będą czuły się bardzo dobrze w lekkiej ziemi uniwersalnej wzbogaconej w perlit, nawilżacz i dawkę nawozu. Gdy uprawiamy pelargonie oraz surfinie najlepiej jest kupić podłoże zaprojektowane specjalnie dla takich roślin balkonowych.